زاکانی:توافقات هسته‌ای بین ایران و آمریکا نهایی شده/افخم: ادعای عبور مذاکره‌کنندگان از خطوط قرمز نظام افتراست و قابل پیگیری

لطفا تا انتهای پیام بخوانید و مقایسه کنید

علیرضا زاکانی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی امروز پارلمان در تذکرات شفاهی اظهار داشت: تذکر بنده به وزیر امور خارجه و موضوع حریم هسته‌ای است.

وی ادامه داد: طبق اطلاعات و اخبار واصله توافقات هسته‌ای فی‌مابین هیئت ایرانی و طرف آمریکایی نهایی شده است، اما اولا سکوت دستگاه دیپلماسی کشور در برابر زیاده‌گویی نماینده مذاکره‌کننده آمریکایی که تکرار گزافه‌گویی آنهاست سبب پررویی، زیاده‌خواهی و هزیان‌گویی شیطان بزرگ، آمریکا شده است. 

زاکانی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، پیگیری برخی افراد مرتبط با پرونده هسته‌ای برای راه‌اندازی کمپینی با عنوان «هر توافق بدی بهتر از توافق نکردن است» را ذلت می‌دانیم و آن را به شدت محکوم کرده و از دستگاه های امنیتی می‌خواهیم پشت پرده آنها را برای ملت عزیز ایران مشخص کند. 

نماینده مردم تهران اضافه کرد: ثانیاً اخبار واصله حکایت از عبور از خطوط قرمز ترسیمی از سوی نظام اسلامی در توافق ضمنی داشته است که بی‌شک منجر به تضییع حقوق ملت ایران و پایمال شدن دستاوردهای هسته‌ای خواهد شد.

وی تاکید کرد: پذیرش خواسته‌های ظالمانه طرف آمریکایی در کاهش غنی‌سازی و تغییر ماهیت بخش‌هایی از صنعت غنی‌سازی در مقابل لغو بخش کوچکی از تحریم‌ها، غیرقابل قبول برای ملت رشید ایران و موجب ضرر به منافع ملی و مصالح انقلاب اسلامی است. 

زاکانی در ادامه اظهار داشت: ثالثا طبق اصل 125 قانون اساسی، تعهدات و معاهدات بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد اما متاسفانه در موضوع مذاکرات هسته‌ای نمایندگان مجلس در بی‌خبری محض به سر می‌برند و هیچ اطلاع رسانی دقیقی به نمایندگان در این زمینه صورت نمی‌گیرد. 

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: حرکت دولت بدون در نظر گرفتن نظرات مجلس، موجب بروز مشکلات بعدی و عدم تصویب هر پیمانی که خلاف مصالح مردم باشد، خواهد شد که تبعات آن مستقیما بر عهده مذاکره‌کنندگان است. 

وی در پایان گفت: از صداوسیما می‌خواهیم زمینه بحث و مناظره بین صاحب‌نظران را فراهم کند تا ابعاد مختلف موضوع به سمع و نظر مردم عزیز برسد. 

انتهای پیام/

ادعای عبور مذاکره‌کنندگان از خطوط قرمز نظام افتراست و قابل پیگیری

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی دانا، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص انتشار برخی مطالب و اظهارنظرها در مورد مذاکرات هسته‌ای و با مضمون‌هایی چون حصول توافق ضمنی و عدم رعایت خطوط قرمز نظام  در مذاکرات از سوی تیم مذاکره کننده، گفت: تاکنون هیچ توافقی در هیچ موضوعی صورت نگرفته است و تنها توافق موجود در مورد نام  و  عنوان توافق نهایی است که "برنامه جامع اقدام مشترک" است. 

 
 افخم اضافه کرد: تیم مذاکره کننده نسبت به خطوط قرمز نظام کاملا واقف است و با دقت و حساسیت بر رعایت آن ملتزم می باشند و طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه مذاکره کنندگان از خطوط قرمز نظام عبور کرده‌اند پیش از آنکه افترا به مذاکره کنندگان محسوب شود که قابل پیگیری قانونی نیز می باشد، بنوعی بی توجهی و نادیده گرفتن مدیریت کلان کشور است. 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تیم مذاکره کننده بیش از سایرین و بروشنی می‌دانند هر توافقی بدون رعایت خطوط قرمز نظام بی ارزش است.     


  • چهارشنبه ۷ آبان ۹۳
Designed By Erfan Powered by Bayan