مقابله با تروریسم در جهان نیازمند عزم جدی بین المللی است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطر گسترش و تعمیق اقدامات تروریستی را تهدیدی جدی برای کل جهان دانست و گفت: برای کنترل، مقابله و نابودی پدیده شوم تروریسم باید عزم بین المللی و همکاری همه جانبه ایجاد شود تا دنیا از شر و مضرات مخرب تروریست ها در امان باشد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در جلسه امروز (شنبه) مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تاسف از جنایات تروریستی اخیر گروهک داعش در کشورهای کویت، تونس و محکومیت شدید این اقدامات، افزود: جای نگرانی و تاسف بسیار است که گروهکی به دروغ ادعای مسلمانی و حکومت اسلامی دارد، دستور العملی جدید بویژه در ماه مبارک رمضان برای تشدید خشونت علیه تشیع، گروه خاصی از تسنن و مسیحیان صادر می کند که نمونه تاسف بار را در انفجار مسجد امام صادق(ع) کویت شاهد بودیم.

وی ادامه داد: نمازگزاران این مسجد مظلومانه در حال سجده مورد حمله تروریستی قرار گرفتند که حدود 30 نفر شهید و 200 نفر زخمی شدند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: متاسفانه دامنه این جنایت ها به تونس و حتی فرانسه هم رسید که البته درفرانسه ابعاد کوچک تری داشت ولی سروصدای سیاسی آن نسبت به کشورهای اسلامی بلندتر بود که خواستار همکاری غرب، اعراب و مسلمان ها شدند.

هاشمی رفسنجانی، جمهوری اسلامی ایران را قربانی اول تروریسم در جهان است دانست و با یادآوری هفتم تیرماه سالگرد انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت 72 نفر از بهترین شخصیت های کشور اعم از وزیر، نماینده مجلس و قاضی، شخصیت های روحانی و مسوولان، یاد و خاطره سید این شهدا، شهید مظلوم دکتر بهشتی و یارانش را گرامی داشت.

وی خاطرنشان کرد: هر چند شهادت مظلومانه این عزیزان و سایر شهدای قربانی ترورهای کور در کشور سخت و سنگین بود ولی ضربات موثر و کاری که بعد از این شهادت ها به گروه های تروریستی به ویژه گروهک منافقین وارد شد، آنها را رسوا و برای همیشه در اذهان مردم منفور و منزوی کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به آغاز بررسی و تدوین سیاست های کلی محیط زیست در مجمع اشاره کرد و گفت: امروز خطر بین المللی نابودی محیط زیست و منابع طبیعی کمتر از تروریسم نیست و متاسفانه تهدید منابع زیست محیطی، به صورت خاموش و آرام، دنیا را به تدریج به سمت نابودی و تخریب پیش می برد و در واقع خطرناک تر از تروریسم است.

هاشمی رفسنجانی، تهدیدات زیست محیطی از جمله گرم شدن زمین و تلفات انسانی که اخیراً در برخی کشورها از جمله هندوستان شاهد نمونه هایی از آن بودیم را خطرناک توصیف کرد و افزود: گرم شدن آب اقیانوس ها و شرایط اقلیمی و آلودگی منابع آب، خاک و هوا می تواند از جمله دلایل این تلفات باشد.

وی، نابودی منابع آب، خاک، جنگل، هوا و آلودگی محیط زیست در جهان به ویژه ایران را به دلیل تعرّض نابجا و کنترل نشده بسیار خطرناک خواند و تصریح کرد: این منابع متعلق به نسل امروز و فرداهای کشور است.

هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرد با دقت و همکاری جدی اعضای مجمع و تصویب سیاست های کلی محیط زیست، بتوانیم اقدام مؤثری برای کاهش و کنترل آثار مخرّب زیست محیطی انجام دهیم.
  • شنبه ۶ تیر ۹۴
Designed By Erfan Powered by Bayan